Kızılay Türkçe

Yayımlanma Tarihi 25.9.2018


Kızılay Türkçe

 8 yıldır Kızılay'da Türkçe öğretmenliği yapmaktayım. Bu yazımda öğretmen ve öğrencilerimize Türkçe dersi eğitimi ile ilgili tavsiyelerde bulunacağım. Öncelikle öğrencilerin Türkçe dersi ile dikkat etmesi gereken unsurlara değinelim. Bilindiği üzere Türkçe yıllardır üniversite sınavlarında hem soru sayısı hem de kat sayı bakımından en önemli dersler arasında. Son sınav sisteminde (Temel Yeterlilik Testi) ise bir önceki sistemde (YGS) olduğu gibi 40 adet sorusu olan bir ders olarak karşımızda. Ancak bu kadar önemli bir ders olmasına karşın yine de yeteri kadar üzerinde durulmadığı kanaatindeyim. Muhtemelen bunun en önemli sebebi 40 sorunun ortalama 30 – 34 tanesinin okuduğunu anlama üzerine yani anlam bilgisi olması. Yıl içinde işlenen birçok ünite olmasına rağmen sınavda bu konuları adaletli bir biçimde ölçecek bir dağılım yok. Bunun sebebi ise devletin TYT'ne Türkçe dersini ölçen bir sınav olarak değil öğrencilerin okuduğunu anlama ve sözel yeteneklerini ölçen bir sınav olarak bakmasıdır. Amaç bu olduğuna göre soru dağılımının bu şekilde olması hiç de şaşırtıcı değil.   

Peki bu soru dağılımı öğrenciler için avantaj mı? Türkçe dersi kazanımlarını çok iyi özümseyen az sayıda öğrenci haricinde pek çok öğrenci için bu dağılım oldukça avantajlı. Çünkü anlam bilgisi konusunu halletmesi halinde soruların yaklaşık dörtte üçünü çözmüş olacaktır. Ama şunu da unutmayın ki bu sölediklerimiz sizin için ne kadar geçerliyse rakipleriniz için de o kadar geçerlidir. Yani Türkçe dersi ile rakiplerinizin önüne geçmek istiyorsanız azla yetinmemeli, hep daha iyisini istemelisiniz.

Şimdi işin en önemli kısmına gelelim: Paragraf çözme kabiliyeti nasıl geliştirilebilir? Öncelikle şunu bilelim ki çok soru çözmek çok ders çalışmak demek değildir. Günümüzde pek çok öğrencinin hatta öğretmenin en çok düştüğü yanılgılardan biri budur. Önemli olan kaliteli ders çalışmaktır. Günde 100-200 soru çözmek yerine verimli çözülen 10 soru ile bile daha başarılı olunabilir. Ancak soru çözerken hedefiniz daima bütün soruları doğru çözmek olmalı. Öğrencilerin büyük çoğunluğu bir soruyu okuduktan sonra rahatlıkla cevabı bulamadıysa kendisine o an en yakın gelen şıkkı işaretleyip geçiyor ve soru üzerinde tekrar düşünmüyor. Kızılay Türkçe derslerimde bu duruma defalarca kez şahit oldum. Hatta Kızılay Türkçe derslerinde yüzlerce soru çözüp cevaplarını kontrol dahi etmeyen öğrencilere bile defalarca şahit oldum. Bu şekilde çözülen soruların emin olun size hiçbir faydası yok. Günde 10 soru çözün. Çözdüğünüz bütün sorular doğru olacak şekilde. Soru üzerinde emin olana dek üzerinde düşünün. Gerekirse cevabı işaretlemeden önce kalkıp bir su için kafanızı dinlendirin. Gerekirse bir soru üzerinde 15- 20 dakika düşünün. Ama doğru cevaba kendiniz ulaşın. Bu esnada kafa patlatmanız emin olun ki sizi geliştirecektir ve yüzlerce soru çözmekten çok daha faydalıdır. Son olarak da çok uğraşmanıza rağmen doğru cevaba ulaşamadığınız soruları muhakkak öğretmenlerinize sorun. Hepinizi bir gün Kızılay Türkçe derslerimize bekleriz.

ANKARADAKİ DERSHANELER VE FİYATLARI

Ankara’daki dershaneler eğitim olarak öğrencilere iyi eğitim sunabilmek adına çok fazla varyasyonlar uygulamaktadır. Kızılay da ki Ortadoğulular eğitim kurumuda öğrencilere iyi bir eğitim imkanı sunabilmek adına kurumunda 2 yıldır psikolog desteği vermeye başlamıştır.

← Devamını Oku

Kızılaydaki Dershane Fiyatları

Kızılay şehrin merkezinde olması sebebiyle Kızılaydaki dershane fiyatları dershanenin konumu, kurumsallığı, eğitmen kadrosu gibi birçok etkene bağlı olarak değişiklik gösterir.

Devamını Oku →

Kızılay Türkçe

Paragraf çözme kabiliyeti nasıl geliştirilebilir? Öncelikle şunu bilelim ki çok soru çözmek çok ders çalışmak demek değildir. Günümüzde pek çok öğrencinin hatta öğretmenin en çok düştüğü yanılgılardan biri budur.

Devamını Oku →

HEMEN FORMU DOLDURUN

Fiyatlar ve kurslarımız hakkında detaylı bilgi sahibi olun.


Matematik Kursu Öğrenci Takip Merkezi KIZILAY DERSHANESİNDE ÜNİVERSİTEYE HAZIRLIK Ankara Kızılay Etüt Merkezleri HAYDİ, ÇOCUKLAR BİR KAÇAMAK YAPALIM? Kızılay Dershaneleri ÖĞRENME ZORLUĞUNDA Kİ ETKİLERİ KALDIRIN FİYAT AYRICALIĞINI AYAĞINIZA GETİRDİK YENİLENEN SINAV SİSTEMİNE KURUMUMUZUN BAKIŞ AÇISI TYT Kızılaydaki Dershaneler Ankaradaki Özel Öğretim Kursları ANKARADAKİ DERSHANELER VE FİYATLARI Kızılay Türkçe Kızılaydaki Dershane Fiyatları DİKKAT MATEMATİK! LİSEYE GİRİŞ SINAVI ZİRVEYE GİDEN YOLDA HEDEF! Kızılayın En İyi Dershanesi Çankaya Dershane Kimya Ders Notları KEÇİÖRENDEKİ DERSHANELER Kızılay Butik Dershane Yenimahalle Dershane Ankaradaki Dershane Ücretleri Etlik Dershane Ankara dershaneler Yks Kursu Kızılay Kızılayın en iyi dershanesi En iyi YKS kursu Kızılay YKS KURSU ANKARA KIZILAY MATEMATİK KURSU YKS KURSLARI ANKARA KIZILAY YKS KURSLARI KIZILAY KURS KIZILAY KURS ÖNERİLERİ Ankara butik dershane KIZILAY BUTİK DERSHANELERİ Çankaya Dershaneleri KIZILAY BUTİK DERSHANELERİ Kızılay Dershaneler Ankara Özel Anaokul Ankara dershane önerileri Ankaranın en iyi koleji Ankaradaki dershaneler Ankaradaki özel anadolu liseleri Kızılaydaki dershaneler Kızılayda Dershane Ankara dershane YKS Kursu Ankara Kızılay dershane Kızılay butik dershane Çankayadaki dershaneler Ankaranın en iyi sayısal kursu Ankara bölgesindeki dershaneler Kızılay YKS Kursu Ankara dershaneler Ankaranın en iyi sayısal dershanesi Altındağdaki dershaneler Batıkent dershane ücretleri Dershane Ümitköy Ankarada en iyi sayısal dershane Ankarada Özel Öğretim Kursu Dershane Kızılay Ankara Dershane Kızılay Dershane Kızılay Butik Dershane Özel Okul